Ko smo članice novinarskega krožka razmišljale, o kateri zanimivi temi bi govorile s kakšnim od naših učencev, smo se spomnile na neverjeten uspeh naših učenk Tajde, Nike in Špele na svetovnem tekmovanjuStockholm Global Round 2024. O temste zagotovo že slišali in marsikaj prebrali, a me smo želele govoriti tudi z dekleti, ki so vse to doživele. Gotovo se strinjate, da doživeti kaj takega ni kar tako!
Preberite, kako so vse to doživljale same.
Nam lahko na kratko poveste, za kakšno tekmovanje je šlo?
Tajda: Šlo je za tekmovanje v angleščini, pri katerem smo morali demantirati, napisati spis na določeno temo, reševati smo morali še individualne in skupinske kvize. Pri tem smo prej dobili teme in članke, ki smo jih morali prebrati, da bi sploh vedeli, o čem se gre.
Nika: Del tekmovanja je tudi »show talentov«. Na koncu tekmovanja smo imeli še podelitev medalj in ples.
Tajda: Pred tekmovanjem smo imeli še en dogodek, ko te razdelijo z drugimi otroki in nisi z nikomer iz tvoje ekipe. Dobiš list papirja, na katerem je veliko nalog, ki jih moraš opraviti. Jaz sem bila recimo v živalskem vrtu in so bile naloge povezane s tem.
Kako se je bilo ves čas pogovarjati v angleščini?
Špela: Meni se zdi, da sem se še bolj naučila in spoznala veliko novih izrazov. Spoznale smo tudi veliko Američanov, moj besedni zaklad se je razširil. Bilo je zelo sproščeno, ni bila težava govoriti angleško. Vsi so znali angleško, ni bilo težko komunicirati.
Koliko časa ste se pripravljale?
Nika: Nismo se pripravljale veliko, približno 5-6 tednov.
Tajda: No, če štejemo še februarsko regijsko tekmovanje, smo se pripravljale že takrat – od februarja.
Nika: Regijsko tekmovanje je potekalo marca v Trebnjem. Podelitev medalj pa je bila v Festivalni dvorani v Ljubljani. Ekip je bilo zelo veliko, je pa tekmovanje razdeljeno v dve kategoriji: junior in senior. Me smo bile tako uspešne, da smo se uvrstile na svetovno tekmovanje v Stockholm.
Se vam je zdelo tekmovanje zahtevno?
Špela: Odvisno kdaj. Kvizi so bili zahtevni. Postavljali so nam vprašanja, za katera si ne bi nikoli misili, da se jih lahko sploh zastavi. Npr.: Katera od slik bi bila Shakespearu všeč? Svoj odgovor si moral oblikovati na podlagi nekega besedila in zraven vplesti svoje mnenje. Teh besedil je bilo veliko, okoli sto strani.
Kakšen se vam je zdel let, koliko časa ste letele?
Tajda: Bilo je zelo lepo, štartali smo na letališču v Puli, bilo je zelo vroče. Letalo je bilo zelo lepo. Letele smo 2,5 ure. Pristale smo v kraju, približno 1 uro oddaljenem od Stockholma. Potem smo se morale še voziti s taksijem.
Kakšni so bili prvi vtisi o Švedski?
Špela: Meni je bila zelo všeč. Najprej se mi je sicer zdelo malo pusto in sivo – sploh v mestu, a potem smo šle na ladjo in si ogledale okolico, tam se mi je zdelo bolj pisano kot v središču mesta.
Kdo vas je spremljal?
Nika: Učiteljici Karin Primožič in Tanja Stavanja.
Kaj ste vse počele v Stockholmu? Kje ste spale? Kako je zgledal vaš dan? Kaj vam je ostalo še posebej v spominu?
Tajda: Bivale smo v hostlu. Imele smo skupno sobo s tremi pogradi, na zajtrk smo hodile v jedilnico spodaj. Vse je bilo zelo lepo urejeno. Ko nismo imele tekmovanja, smo imele čas, da smo si ogledale mesto in znamenitosti. Ogledale smo si tudi več muzejev, med najbolj zanimivimi je bil muzej o Abbi pa o Vikingih. Peljale smo se tudi z ladjico. Ko pa smo imeli tekmovalne dneve, smo se učile.
Špela: Jaz sem si najbolj zapomnila muzej o skupini Abba, kupila sem si tudi DVD, navdušena pa sem bila tudi nad zelo veliko vikinško ladjo, ki so ji našli v 18. stoletju. Bila je res velika in lepo ohranjena, z veliko detajli. Ogledale so si tudi druge ladje na prostem.
Koliko dni ste tam preživele?
Nika: Približno 10. En dan je potekala uvodna ceremonija, štiri dni pa je potekalo tekmovanje, ostale dni smo izkoristile za odkrivanje Stockholma.
Kako ste se odrezale?
Tajda: Dobile smo 13 srebrnih medalj in 2 zlati.
Nika: Zbrale smo toliko točk, da smo se uvrstile naprej na tekmovanje v Ameriko, ki bo potekalo na Univerzi Yale. Tja odhajamo 13. novembra in komaj čakamo.
Kaj pričakujete od potovanja in tekmovanja v Ameriki?
Špela: Da bo tako zabavno, kot je bilo na Švedskem. Čim bolj se bomo potrudile, po naših najboljših močeh. Tudi če ne osvojimo medalje, bomo vesele, da smo se potrudile in dale vse od sebe. Zahvaljujemo se tudi učiteljicama, ki so nam vse to omogočile, pripravile, organizirale celotno potovanje, nas peljale na izlete in pomagale pri pripravi na tekmovanje.
Ste spoznale kakšne Švede?
Tajda: V bistvu ne, na tekmovanju ni bilo nobenih Švedov.
Nika: Smo pa spoznale otroke od drugod, predvsem iz Kenije. Ohranili smo tudi stike.
Dekletom se zahvaljujemo za pogovor. Tekmovalkam in učiteljicama želimo nepozabno potovanje v Ameriko in čim boljšo uvrstitev!
Članice novinarskega krožka: Lara A., Veronika H., Julija K., Mila K., Lucija L.