OBISK ZAMEJSKIH SLOVENCEV IZ HRVAŠKE – GORSKEGA KOTARJA

V petek, 29. 3. 2019, so  v okviru dvodnevne strokovne ekskurzije obiskali Slovenijo zamejski Slovenci s Hrvaške, natančneje otroci in mladostniki, stari od deset do petnajst let, iz Gorskega kotarja (Prezida, Čabra in Tršć), ki se v svojem prostem času, v okviru dopolnilnega pouka slovenščine, učijo slovensko. Njihova učiteljica in hkrati organizatorka ekskurzije (le-to je sofinanciral Zavod RS za šolstvo) je slovenistka ter pedagoginja in andragoginja Urška Slavec, ki prihaja iz naših krajev, iz Knežaka. Ekskurzijo so pričeli z obiskom naše šole. Ravnateljica Alenka Tomšič jih je sprejela v šolski knjižnici, kjer jim predstavila šolo, nato jim je razkazala tudi njeno notranjost in okoliš. Četrto šolsko uro so se učenci iz Gorskega kotarja razdelili glede na starost v tri skupine  – najmlajši so se pri pouku pridružili 5. a razredu (učiteljica Kristina Rojc), starejši 7. a razredu (učiteljica Tanja Marušič), najstarejši pa 8. a razredu (učiteljica Mariza Golle). Naši gostje so se v vsakem razredu najprej predstavili, nato pa so bili vključeni v šolsko uro. Spoznavanje in druženje med našimi in učenci iz Gorskega kotarja se je nadaljevalo na ustvarjalnih delavnicah. Ustvarjalno delavnico z mlajšimi učenci sem vodila Nadja Slavec – izdelovali smo tulipane iz kolaž papirja, medtem ko je delavnico s starejšimi učenci vodila Tinkara Babič – iz krep papirja so izdelovali zvončke. Preden so učenci iz Gorskega kotarja nadaljevali s svojo ekskurzijo (ogledali so si še Park vojaške zgodovine, Predjamski grad, Rakov Škocjan in Postojnsko jamo), smo jih povabili na kosilo v šolsko jedilnico.

Vsem nam, tako učiteljem kot tudi učencem, so učenci iz Gorskega kotarja ostali v spominu predvsem kot mladi iz druge države, ki se prostovoljno učijo slovensko, nad čemer smo bili navdušeni. Predstavili pa so nam tudi kraje, ki jih pred tem večina izmed nas še ni poznala.

Nadja Slavec