Skoči na glavno vsebino

»Ta teden gostimo učence in učitelje iz sedmih držav v okviru mednarodnega projekta ERASMUS +. Ime projekta je The Bridge, kar pomeni, da gradimo mostove prijateljstva med državami, spoznavamo njihove kulture, način življenja in jezike. Danes, 20. 4. 2016, so potekale delavnice, v katerih so se učenci pobližje spoznali. V preteklih dneh so naši gostje spoznavali tudi lepote Slovenije: Postojnsko jamo, Predjamski grad, v prihodnjih dneh pa jih bomo peljali tudi v Planico in Ljubljano. V petek se bo druženje nadaljevalo na noči v knjižnici,« je v imenu šole izjavila voditeljica projekta, gospa Magdalena Bobek.

Na naši šoli so danes potekale raznolike delavnice, v katerih so sodelovali naši in tuji učenci s svojimi učitelji:

– dramska, v kateri so učenci pridno vadili igranje dramske igre z naslovom Jezikovni nesporazum;

– pevska, v kateri so zapeli evropsko himno Oda radosti/Ode to joy v osmih jezikih;

– likovna, v kateri so učenci ilustrirali odlomek besedila iz angleške knjige Matilda;

– tehnična, v kateri so učenci žagali obrise držav, iz katerih so gostje prišli;

– glasbena, v kateri je šolski ansambel,  v  družbi dveh gostujočih učencev, vadil za svoj nastop;

– dve »pisalniški«, v eni so prepisovali himne v vseh jezikih, v drugi pa pisali v gotici in runah;

– bralna, v kateri so učenci brali odlomke iz različnih knjig,  spoznavali različne književne junake,  v nekaterih primerih pa so zgodbe s svojimi junaki dobile tudi stripovsko podobo;

– šiviljska, v kateri so učenci šivali oblekice za punčke iz cunj;

– novinarska, v kateri so trije učenci spremljali pestro dogajanje na šoli in ga ujeli na papir;

– plesna, v kateri so se našim Pikam pridružile še učenke iz drugih držav;

– kuharska, v kateri so kuhali in pripravljali jedi po receptih iz 16. stoletja, ter

– multimedijska, ki je dogajanje fotografirala in uredila film.

Na zaključni prireditvi po koncu delavnic se je šoli ter gostom predstavil Mladinski pevski zbor s pesmimi Oda radosti, kjer so svoje glasove posodili tudi tuji učenci, Življenje je lepo, ob spremljavi šolskega ansambla pa so skupaj tudi z občinstvom zapeli pesem We are the world. Zaživel je tudi skeč dramske skupine o jezikovnem nesporazumu med domačini in tujci, z živahnimi ritmi pa so prireditev popestrile Pikice in Pike, ki so se jim pridružile tudi gostujoče učenke.

Izjave tujih učencev in učiteljev so bile enotne, da je Slovenija zelo lepa država in da jim je pri nas zelo všeč. Učitelji so bili navdušeni na Postojnsko jamo  in  Predjamskim gradom, ki so si ju ogledali v prejšnjih dneh.

Nekaj vtisov s pestrega dogajanja na šoli:

Werner Breuer, Nizozemska: Obiskali smo nekaj delavnic in bile so nam všeč.

Hetty Dekker, Nizozemska: Današnji dan mi je bil všeč. Obiskali smo nekaj delavnic in zdele so se nam zelo dobre.

Nikolina Šešet, Hrvaška: Bilo je zanimivo. Bila sem na likovni delavnici. Ilustrirala sem odlomek iz knjige Matilda in pri tem sem bila kar uspešna.

Jure Štavar, OŠ Pivka: Bilo je zanimivo. Malo smo se zabavali in izdelovali šahovnico.

Alessandro Maddaloni, Italija: Pomembno je, da poznamo svojo himno in himne drugih držav ter se med seboj spoštujemo in med sabo delimo svojo kulturo.

Anže Lenarčič, OŠ Pivka: Bilo mi je všeč. Bil sem v delavnici, kjer smo izdelovali države iz lesa.

In za konec še izjava ravnateljice OŠ Pivka, gospe Alenke Tomšič: »Veseli nas, da lahko sodelujemo v projektu s tolikimi državami širom Evrope in z medsebojnim druženjem spoznavamo kulturo in življenje drugih Evropskih narodov. Izkušnje, ki jih s tem pridobijo učenci, so neprecenljive.«

 

Šolski novinarji: Tine Sotlar, Matija Maver, Bor Šajn, 7. b

(Skupno 76 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost