Skoči na glavno vsebino

V ponedeljek, 27. 11. 2023, je v šolski knjižnici potekalo drugo srečanje v okviru projekta Medgeneracijsko branje, ki pa je bilo tokrat malo drugače obarvano. Štirim devetošolcem, petim učiteljicam in trem upokojencem, članom krožka Beremo skupaj, ki deluje pri Društvu upokojencev Pivka, so se namreč na daljavo – preko videokonference – pridružili tudi učenci in učitelji OŠ Ivana Gorana Kovačića Vrbovsko iz Gorskega Kotarja ter tamkajšnja upokojenka. Šoli že več let sodelujeta v mednarodnem slovensko-hrvaškem projektu Branje ne pozna meja. Zaradi dosedanjega zelo zglednega sodelovanja smo se odločili, da sodelovanje med šolama še poglobimo in nadgradimo.

Pred srečanjem smo vsi sodelujoči prebrali mladinski roman Poletje na jezeru Čiče, ki ga je napisala hrvaška pisateljica Jasminka Tihi-Stepanić, preveden pa je bil tudi v slovenščino. V sproščenem pogovoru smo razmišljali o temah, ki jih roman s svojo zgodbo ponuja v razmislek: o odnosih med družinskimi člani, prijatelji, odraščanju otrok ob odsotnosti staršev, prepuščanju vnukov starim staršem, smiselnosti kaznovanja vnukov, občutkih krivde. Luščili smo sporočilo romana ter prebirali in komentirali citate iz knjige, ki so med prebiranjem na nas naredili vtis. Tragičen konec nas je vse močno pretresel in prizadel. Pri opisovanju občutkov in počutja posameznih družinskih članov smo si pomagali s t. i. kartami prijateljstva (ang. friendship cards), didaktičnim pripomočkom, ki se uporablja za reševanje medvrstniških sporov na prijateljski način.

Koordinatorica Tanja Marušič

(Skupno 221 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost