Skoči na glavno vsebino

Tako kot po vsej Sloveniji, smo tudi na naši šoli v petek,  18. 11. 2022,  obeležili  dan  slovenske  hrane.  S  tem  smo  želeli  opozoriti  na  pomen  oskrbe  s  kakovostno  hrano  iz  lokalnega  okolja.  Ena  izmed  pomembnih  aktivnosti  dneva  slovenske  hrane  pa  je  bil projekt  Tradicionalni  slovenski  zajtrk.

Letošnja osrednja tema je bila Zajtrk z mlekom – super dan! Obeležitev  dneva  slovenske  hrane  smo  najprej  začeli  s  prispevkom  in  nagradnimi  ugankami  šolskega  radia,  na  koncu oddaje pa  smo  prisluhnili  Slakovi  pesmi  Čebelar. 

Nato  nas  je  ob  8. 40 pričakal  kruh,  ki  je  bil  namazan  z  maslom  in  domačim  sladkim  medom,  okušali  smo  tudi  domače  mleko  in  jabolka,  za  kar  so  poskrbeli  okoliški  pridelovalci  hrane,  saj  brez  njih  vseh  teh  dobrot  na  naših  mizah  danes ne bi bilo.

Po  krepčilnem  zajtrku   smo  se  v  okviru  dneva  dejavnosti   pogovarjali  še,  kako  ima  hrana  iz  lokalnega  okolja  več  vitaminov  in  posledično  višjo  hranilno  vrednost. Skupaj  smo  prišli  do  spoznanja,  da  je  v  taki  hrani  manj  aditivov,  živila  pa  nas  presenetijo  z  bogatejšim  in  pristnejšim  okusom,  pa  tudi   naše  okolje  ni  tako  obremenjeno  zaradi  krajših  transportnih  poti.  Omenjali  smo  še  sodobne  bolezni,  izpostavili  smo  kulturo  prehranjevanja  ter  odnos  do  hrane.

Šestošolci so izdelovali plakate na temo sadja, zelenjave, mleka in mlečnih izdelkov v povezavi s Šolsko shemo sadja, zelenjave ter mleka, v višjih razredih pa so dejavnosti povezali s projektom Zdrava šola. Učenci so po telesni dejavnosti izmerili srčni utrip, poslušali glasbo v ritmu bitja našega srca, sestavljali uganke, rebuse in pesmi ter se preizkusili v reševanju razgibanega kviza ter križanke na temo gibanja, zdravja in prehrane.

V dan dejavnosti pa so vključili še aktivnosti povezane z dnevom prijaznosti v okviru projekta Varno in spodbudno učno okolje.

Maja Mladenović, organizatorka šolske prehrane

Dejavnosti v okviru projekta Varno in spodbudno šolsko okolje.
(Skupno 198 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost