Na OŠ Pivka smo v petek, 16. 11. 2018, tako kot po vsej Sloveniji, obeležili dan slovenske hrane. S tem smo želeli opozoriti na pomen oskrbe s kakovostno hrano iz lokalnega okolja. Ena izmed pomembnih aktivnosti dneva slovenske hrane pa je projekt Tradicionalni slovenski zajtrk, ki se izvaja v sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije, ki je tudi pobudnica omenjenega projekta, pri tem pa so jo podprli še Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvo za zdravje, Inštitut za varovanje zdravja, Zavod za šolstvo in druge organizacije.
Obeležitev dneva slovenske hrane smo najprej začeli s krajšim druženjem v avli, kjer je ob zvokih vesele harmonike in z ubranim prepevanjem zazvenela Slakova pesem Čebelar. Nato nas je ob 8.30 pri razredni uri pričakal sveže pečeni kruh, ki je bil namazan z maslom in domačim sladkim medom, okušali smo tudi domače mleko in jabolka, za kar so poskrbeli okoliški pridelovalci hrane, saj brez njih vseh teh dobrot na naših mizah ne bi bilo.
Po krepčilnem zajtrku smo se v okviru razrednih ur pogovarjali še o tem, kako ima hrana iz lokalnega okolja več vitaminov in posledično višjo hranilno vrednost, skupaj smo prišli do spoznanja, da je v taki hrani manj aditivov, živila pa nas presenetijo z bogatejšim in pristnejšim okusom, pa tudi naše okolje ni tako obremenjeno zaradi krajših transportnih poti. Omenjali smo še sodobne bolezni (npr. diabetes, ki ima prav tako svoj dan, in sicer je to 14. 11.), izpostavili smo kulturo prehranjevanja ter odnos do hrane. V tem času so učenci, med drugim, prisluhnili šolskemu radiu in nagradnemu kvizu ter receptu za zdrav zajtrk, poleg tega so bile organizirane še različne poučne delavnice, nekaj časa pa smo posvetili še izdelovanju pisanih plakatov.