Skoči na glavno vsebino

Na  OŠ  Pivka  smo  v  petek,  16. 11. 2018,  tako  kot  po  vsej  Sloveniji,  obeležili  dan  slovenske  hrane.  S  tem  smo  želeli  opozoriti  na  pomen  oskrbe  s  kakovostno  hrano  iz  lokalnega  okolja.  Ena  izmed  pomembnih  aktivnosti  dneva  slovenske  hrane  pa  je  projekt  Tradicionalni  slovenski  zajtrk,  ki  se  izvaja  v  sodelovanju  s  Čebelarsko  zvezo  Slovenije,  ki  je  tudi  pobudnica  omenjenega  projekta,  pri  tem  pa  so  jo  podprli  še  Kmetijsko-gozdarska  zbornica  Slovenije,  Ministrstvo  za  izobraževanje,  znanost  in  šport,  Ministrstvo  za  zdravje,  Inštitut  za  varovanje  zdravja,  Zavod  za  šolstvo  in  druge  organizacije.

Obeležitev  dneva  slovenske  hrane  smo  najprej  začeli  s  krajšim  druženjem  v  avli,  kjer   je  ob  zvokih  vesele  harmonike  in  z  ubranim  prepevanjem  zazvenela  Slakova  pesem  Čebelar.   Nato  nas  je  ob  8.30  pri  razredni  uri  pričakal  sveže  pečeni  kruh,  ki  je  bil  namazan  z  maslom  in  domačim  sladkim  medom,  okušali  smo  tudi  domače  mleko  in  jabolka,  za  kar  so  poskrbeli  okoliški  pridelovalci  hrane,  saj  brez  njih  vseh  teh  dobrot  na  naših  mizah  ne  bi  bilo.

Po  krepčilnem  zajtrku   smo  se  v  okviru  razrednih  ur   pogovarjali  še  o  tem,  kako  ima  hrana  iz  lokalnega  okolja  več  vitaminov  in  posledično  višjo  hranilno  vrednost,  skupaj  smo  prišli  do  spoznanja,  da  je  v  taki  hrani  manj  aditivov,  živila  pa  nas  presenetijo  z  bogatejšim  in  pristnejšim  okusom,  pa  tudi   naše  okolje  ni  tako  obremenjeno  zaradi  krajših  transportnih  poti.  Omenjali  smo  še  sodobne  bolezni  (npr.  diabetes,  ki  ima  prav  tako  svoj  dan,  in  sicer  je  to  14.  11.),  izpostavili  smo  kulturo  prehranjevanja  ter  odnos  do  hrane.  V  tem  času  so  učenci,  med  drugim,  prisluhnili  šolskemu  radiu  in  nagradnemu  kvizu  ter  receptu  za  zdrav  zajtrk,  poleg  tega  so  bile  organizirane  še  različne  poučne  delavnice,  nekaj  časa  pa  smo  posvetili   še  izdelovanju  pisanih  plakatov.

(Skupno 117 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost